20 Ocak 2017 Cuma

#OkumaHalleri | Tek Kelimelik Sözlük - Ali Ural


Bazı kitaplar baş ucu kitabınızdır. Eliniz defalarca gider ! Bazen rastgele bir sayfasını açarsınız bazen içinden bir öykü / deneme seçer payınıza düşeni alırsınız bazende yetmez yeniden anlamak için okursunuz. Ben yeniden sindirmek için 2. Kez okudum bu kitabı. Kendimi kötü hissettiğim , umutsuzluğa sıkıştığım bir anda başladım. Yeni yılın ilk günü hemde! Her gün bir yada beş kelimesini işledim içime. Bazen ara verdim ; durmalıydım! Anladım. Bu yüzden 2017'nin ilk kitabını sizinle 2. Kez ama farklı satırlarla paylaşıyorum. Okumak isteyenler çıkar belki aranızdan :)


Dua : Yakarış . Dua : Çağırmak. Dua: Yalvarmak. Dua: Seslenmek. Dua: İstemek. Dua: Susmak. Dua: İhtiyacın anahtarı. Dua: Söz . Dua: Fiil. Dua: Hal. Dua: Hüzün dalgaları. Dua: Günahkarın merdiveni. Dua : Haberleşme. Dua: Özlem dili. Dua: Günahların gözyaşları. Dua : İnsanla Allah arasındaki köprü. Dua: Kalkan. Dua: Ok. Dua: Bulut. Dua: acz. Dua: Kudret. Dua: İp. Dua: Kuyu. Dua: Teslimiyet. Dua: Zikir. Dua: Tövbe. Dua: Namaz. Dua: Yardım talep etmek. Dua: Küçükten büyüğe yöneliş. Dua: İtiraf. Dua: Şükür..... Dua: Hâyâ dili. Dua: Hayat.

" Bana dua edin , duanızı kabul edeyim," ( Mü'min, 60) buyurdu Allah. Çağrıya kulak verdi insan, dua etti Allah'a. Ayakta, otururken , yürürken, yatarken kımıldadı dudakları. Dua ettikçe gücünün farkına vardı, dua ettikçe acizliğinin. Ve gerçek sahibine verdi kudreti sonunda , böylece özgürleşti. Dudaklarının kımıldamasıyla yetinmedi hem. Bir ağaç dikti , elleri kımıldadı. Bir hastayı ziyaret etti, ayakları. Bir kitap okudu, düşüneleri kımıldadı. Bir mektup yazdı , rüyaları. Tohum ekerek toprağı kımıldattı , sulayarak çiçeği. Bineğini bağladı bir gün kaybolmasın diye, harekete geçirdi aklını. Sonra öyle bir sustu ki, dua ettiğini anlamadı kimse, o derin sessizlikte kalbini kımıldattı. Ticaret yapar gibi istemedi rabbinden. Hatta hiç istemedi. Haliyle çaldı o yüce kapıyı. Kapı açılmadı sanarak korktu bazen . " Kapı kapanmadı ki hiç !" Diye uyarılı. Her şey takdir edilmişti ezelden.

-------------------

" Bir şeye karşı sabır." " Bir şeyden dolayı sabır." " Bir şeyde sabır." Ezberliyoruz tek kelimelik bir kitabın bütün sayfalarını : Sabır. Çevirdikçe yaprakları sonbahar geliyor, kış, ilkbahar, yaz. Zaman sabrın mihenk taşını gönderiyor bir göktaşı gibi. " A, kişi!" Diyor Mevlâna , " Asr suresinin sonunu dikkatlice oku da bak . Allah o surede sabrı hakla beraber andı , sabrı hakka eş etti. Yüz binlerce kimya yarattı ama , insan sabır gibi bir kimya görmedi."

-------------------

Güvenmeye ihtiyacımız var ! İnanmaya ihtiyacımız var çünkü. Şüphe gözlükleri eğip büküyor, kısaltıp uzatıyor... Şüphe köprüleri yıkılan bir bir : İnfilak ! Şüpheden barikatlar , sakın yaklaşma! Yaklaşma o lanet kente! Terazilerin eksik tarttığı , dudakların eksik söylediği... Sükûnet derme çatma arabasıyla terk ediyor şehri bir gece . Denge çatlak teknesiyle açılıyor kıyıdan . Huzur sıska atıyla karalığa karışıyor. Sözlük bir kelimesini ihbar ediyorgüvenliğe.
 "Güvenmek" "Küvenmek"ten geliyor. "Küvenmek" "Övünmek" demek! " Büyük görme kendini!" Hey ağalar ! Övündüğünüz ne! Bir de " Dayanma/Yaslanma" anlamı var kelimenin. Ağalar söyleyin , yaslanacağınız kim !

-------------------

İnsan iki korku arasındadır ; iki ecel arasında . Geçmiş ömründe yaptıkları hakkında Allah'ın nasıl bir hüküm verdiğini  de bilmez  , kalan ömründe ( niyet ve çabalarına göre) ne takdir edileceğini de. Dikkat! İki bilinmeyen bir bilgiye işaret ediyor. İki korku bir ümide. İki zorluktan bir kolaylık doğuyor. İki yoksulluktan bir zenginlik.

-----------------------

Hayırlı Cumalar.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder